Seviyeli bir sohbet ortamında yeni insanlarla keyifli zamanlar geçirmek için sizlerde aramıza katılın.

Sohbet Girişi


* Şifreniz yoksa boş bırakın.

Adıyaman’ın Tarihi Tanıtımı


Adıyaman’ın Tarihi Tanıtımı

Adıyaman İlçeleri: Besni, Çelikhan, Gerger, Gölbaşı, Kâhta, Samsat, Sincik, Tut.

610 bin civarında olan Adıyaman Nüfusu ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan, Türkiye’nin kültür başkenti olmaya layık bir kentimizdir Adıyaman. Dünya’da Güneşin Doğuşunu en iyi seyredebileceğiniz yerdir Nemrut dağı.Adıyaman ziyaretinizde Nemrut dağından Güneşin doğuşunu ve batışını seyretmeden kesinlikle dönmemenizi tavsiye ederiz. Adıyaman’ın tarihi geçmişi ilk insanlara dek ulaşmakta olup, tarihsel süreçlerin her dönemine ait eserleri içerinde barındırmaktadır. Adıyaman’ın neredeyse her köşesinde bir Tarihi eser görme imkanına sahipsiniz. Onlarca mimari yapı, titizlikle sürdürülen restorasyon çalışmalarıyla gün yüzüne çıkartılmış ve tüm miraslarıyla Adıyaman kentini turizm alanında ön plana çıkartmıştır.Atatürk Barajı’nın yapılmasıyla beraber Atatürk Baraj Gölü adeta bir deniz niteliği kazandırmıştır Adıyaman’a. Ayrıca Şanlıurfa ve Diyarbakır ile il sınırı oluşturan Fırat Nehri ilin can damarıdır. Adıyaman yılın her döneminde turist akınına uğrayan bir kenttir. Tatil rotanızı Adıyaman’a çevirirseniz eğer; Adıyaman’ın gezilip görülmesi gereken önemli noktalarını sizler için şu şekilde sıraladık:

Adıyaman’da Gezilecek Yerler

Dünya tarihinde önemli bir yer tutan Adıyaman’ın gezilecek yerleri, tarihi mekanlar ve doğal güzelliklerini derledik, eksik olarak gördüğünüz Adıyaman’da gezi noktalarını yada Adıyaman hakkındaki düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Nemrut Dağı

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde bulunan Nemrud Dağı,1988 yılından beri milli park olmuştur. 2150 metre yüksekliğindeki muhteşem manzarası ile her yıl binlerce turistin ziyaret akınına uğramaktadır. Olağanüstü manzarası eşliğinde güneşin doğuşunu, batışını ve dev heykelleri izlemeye gelirler.Bu bölgenin yol yapımında çalışan mühendis Charles Sester, tarihi kalıntılara rastlamaktadır. 1881 yılında Almanya’dan gelen bilim adamlarının yapmış olduğu çalışmalar sonucunda, bu kalıntıların KOMMAGENE KRALLIĞI’na ait olduğu saptanmıştır. Kommagene Kralı 1. Antiochos tarafından yaptırıldığı öğrenilir. Bu krallığın en güçlü  zamanlarında yer alan 1. Antiochos, kendi adını yaşatmak için Nemrut Dağı’nın tepesine görkemli bir mezar ve devasal heykeller yaptırmıştır. Çok iyi korunmuş olan bu dev heykeller 8 – 10 metre yüksekliğindedir. Varlığı bilinen bu kralın mezarı henüz keşfedilmemiştir. Kral 1. Antiochos, Nemrut Dağı’nın tepesinde Yunan ve Pers tanrılarının heykellerini yaptırmıştır. Bu ihtişamlı heykeller soldan sağa isimlerini söylersek; Kral 1. Antiochos, Kommagene Tanrıçası Fortuna Thyce, Tanrı Zeus (Oromasdes), Tanrı Apollo ( Mithras – Helios – Hermes ) , Heracles (Artagnes- Ares- Herkül )  .Nemrud Dağı; UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan ülkemizdeki Kapadokya, Göbekli Tepe, Truva Antik Kenti, Letoon Antik Kenti, Hattuşaş Antik Kendi, Pamukkale ve Cumalıkızlık Kötü gibi lokasyonlardan bir başkasıdır.Ölmeden önce mutlaka görmeniz gereken yerlerden bir tanesi

Perre Kaya Mezarları

Adıyaman Kenti’nin en çok ziyaret edilen mekanlarından biridir. 200’ye yakın kaya mezarı bulunan bölge, özenle işlenmiş mimari yapısıyla göze çarpmaktadır. Perre Kaya Mezarları, keşfedilmesini önerdiğimiz Adıyaman seyahat durakları arasındadır. Adıyaman’ın gezilecek yerleri listenize almanızı öneririz.

Oturakçı Pazarı

Adıyaman Şehri’nin en kalabalık alanlarından biridir. Yöreye özgü halılar, kilimler, çantaları ve ayrıca Nemrut’la ilgili heykel ve kitapları bulabileceğiniz bir noktadır. Samimiyet dolu bir yerel alışverişe çıkmak isterseniz buraya uğramadan gitmeyiniz. yerel alışverişe çıkmak isterseniz buraya uğramadan gitmeyiniz.

Sofraz Tümülüs Mezarları

Kommagene Krallığının dini merkezi olarak kabul ettiği bölgedir. Adıyaman’ın Tarihine ışık tutan Sofraz Tümülüs Mezarları; sıradışı bir tarihi izlenim edinmek isterseyen Adıyaman Ziyaretçilerine öneririz.

Altınlı Köprü

Adıyaman Kenti’nin en eski tarihi abidelerinden bir tanesidir. Çok sağlam bir yapıya sahip olması nedeniyle pek tadilat edilmeye ihtiyaç olmamıştır. Dört kemerden oluşan köprü, Adıyaman’ın görülmeye değer tarihi mekanlarından biridir.

Gerger Kalesi

Hitit uygarlığı döneminden günümüze ulaşmış bu tarihi yapı, kentin savunması için uzun yıllar büyük önem taşımıştır. Su sarnıçları ve camiler bulunan kalede, Arap akınları sonrasında yeni ekleme yapılar inşa edilmiş ve tümüyle bir tarihi dönemler silüeti oluşmasına sebep olmuştur. Adıyaman’ın Tarihi yerlerine güzel bir örnek.

Çelikhan İçmesi

Sularıyla bir çok derde deva olan bölge, üzerinde yapılan bilimsel incelemelerle sağlık turizm merkezi olarak tescillenmiş ve bu alanda tanınmaya başlamıştır. Ulaşımın kolayca sağlanabildiği bölge, değerli su kaynaklarıyla ön plana çıkmaktadır. Adıyaman doğal güzelliklerini keşfe çıkarsanız Çelikhan İçmesi’ni görmeden dönmeyin.

Yel Baba Türbesi 

Bu türbe, bir rüyadan esinlenilerek oluşturulmuştur. Evin asıl sahibinin gördüğü rüya ile, burada yatan muhterem bir zat olduğu yönünde mesaj aldığını düşünerek türbe haline dönüştürülmüştür. Adıyaman’da Gezilecek yerler listenize koyabilirsiniz.

Perre Antik Kenti

Geçmişten günümüze bir zaman feneri gibi parlayan Perre Antik Kenti, Kommagene Krallığı için muazzam önem arz eden bir kent idi.Tarihi süreçlerin mimari dokunuşları ve cezbedici kültürel değeriyle görülmeye değer bir mekandır.

Cendere Köprüsü

Dünyada varlığını sürdüren en eski köprülerden bir tanesidir. İsmini altından geçmekte olan Cendere Çayı’ndan alan köprü, 19 asırdır sağlamlığını koruyarak günümüze ulaşmıştır. Adıyaman’ın çokça ziyaret edilen yerlerinden biridir.

Adıyaman Ulucamii 

Adıyaman Kenti’nin en büyük ibadet merkezi olan camii, hem mimari dokusuyla hemde tarihi geçmişiyle oldukça dikkat çekicidir. Adıyaman gezi listenize eklemenizi sizlere öneririz.

Karakuş Tümülüsü

Kommagene Kralı II. Mithridates’in annesi adına inşa ettirdiği bir yapıdır. 21 metre uzunluğa sahip olan anıt, yerli ve yabancı turistlerce ziyaretçi akınına uğrayan bir Adıyaman Tarihi eseridir.

Abuzer Gaffari Türbesi 

Hz. Muhammed (s.a.v.)’e inanan 10 kişiden biri olduğu söylenen Abuzer Gaffari, Hz.Ömer tarafından Adıyaman’ı fethetmek adına gönderildiği ve şuan bulunan türbenin olduğu yerde vefat ettiği iddia edilmektedir. Mistik bir havaya sahip olan türbe, özellikle inanç turizmi açısından önemli bir noktadır.Adıyaman görülecek yerler listenizde bulunabilir.

Pirin Antik Kenti

Adıyaman’ın tarihi mekanları arasında önem arz eden mekanlarındandır. Kommagene Krallığının 5 büyük kentinden biri olan Pirin Antik kenti, Roma döneminde ise konaklama merkezi olarak işlev görmüştür. Yüzlerce eserin arkeolojik çalışmalarla çıkartıldığı bölge, tam bir açık hava müzesi gibidir. Adıyaman şehir ziyaretinizde Pirin Antik Kentini görmeden dönmeyiniz.

Adıyaman Müzesi

Adıyaman Şehri’nin geçmişinden günümüze dek ulaşan eserlerinin sergilendiği, adeta kentin kısa bir özetini görebileceğiniz muazzam bir kültür noktasıdır. Adıyaman’da görülmesi gereken yerlerden bir başkasıdır.

Adıyaman’a Ulaşım

Karayolu Ulaşımı:  Adıyaman’a karayolu ile Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Kahramanmaraş ve Diyarbakır güzergahlarını kullanabilirsiniz.Ayrıca İstanbul,Ankara,İzmir,Antalya  gibi büyükşehirlerden  Adıyaman’a ilçemize otobüs seferleri yapılmakta.

Hava yolu Ulaşımı: Adıyaman’a havayolu ulaşımı Adıyaman Havaalanı üzerinden yapılmaktadır.

Demiryolu Ulaşım: Demiryolu ulaşımı, Adıyaman’a 65 km uzaklıktaki Adıyaman – Gölbaşı İlçesinden yapılmaktadır. Adıyaman’a Demiryolu Ulaşımı Adana – Elazığ hattı üzerinden gerçekleşmektedir.Bir cevap bırakın.